Czym się różni szkoła publiczna od niepublicznej?

Szkoły publiczne są finansowane przez rząd i są otwarte dla wszystkich uczniów bez opłat. Szkoły niepubliczne znane są również jako szkoły prywatne, szkoły niezależne i szkoły czarterowe. Mogą być finansowane prywatnie lub z czesnego, ale nie mogą otrzymywać funduszy od rządu.

Ogólnie rzecz biorąc, szkoły publiczne zapewniają bezpłatną edukację wszystkim uczniom, którzy mieszkają w określonym okręgu. Szkoły niepubliczne mają czesne, które różni się w zależności od poziomu dochodów i wielkości rodziny. Co jeszcze warto wiedzieć o tych rodzajach szkół?

Szkoły publiczne

Szkoły publiczne są finansowane z podatków pobieranych od mieszkańców danego obszaru. Szkoły publiczne zapewniają bezpłatną edukację każdemu uczniowi, który mieszka w granicach okręgu danego systemu szkolnego.

Z drugiej strony, publiczne szkoły czarterowe są darmowymi szkołami publicznymi, które działają niezależnie od lokalnych rad szkolnych i departamentów edukacji. Są one finansowane z podatków, ale prowadzone przez organizacje non-profit lub grupy rodziców, którzy chcą mieć większą kontrolę nad edukacją swoich dzieci, niż pozwalają im na to konwencjonalne szkoły publiczne. Opłaty za naukę w szkołach czarterowych mogą się różnić w zależności od potrzeb ucznia, ale nigdy nie przekraczają opłat w tradycyjnych szkołach publicznych.

Szkoły niepubliczne

Szkoły niepubliczne (lub prywatne) nie otrzymują żadnych funduszy rządowych na swoją działalność – nawet na koszty transportu uczniów – więc pobierają czesne za ich usług. Niektóre szkoły niepubliczne przyjmują dzieci ze wszystkich środowisk społeczno-ekonomicznych, podczas gdy inne są bardziej ekskluzywne i zaspokajają potrzeby rodzin o wyższych dochodach. Szkoły prywatne mogą być religijne lub niesektariańskie. Wiele szkół prywatnych jest powiązanych z ustaloną religią, taką jak katolicyzm lub judaizm, podczas gdy inne uczą wartości świeckich. Szkoły prywatne różnią się także pod względem rygoru akademickiego, począwszy od programów Montessori, które kładą nacisk na praktyczną naukę, po elitarne instytucje, które przygotowują uczniów do przyjęcia na studia i nie tylko.

Do której szkoły posłać dziecko?

To, do jakiej szkoły poślemy dziecko, zależy od tego, czego oczekujemy, ale nie bez znaczenia są tu też nasze fundusze. Szkoła prywatna wiąże się z regularnymi opłatami za edukację, więc nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Jednak warto pamiętać, że wybór szkoły prywatnej nie jest jednoznaczny z tym, że wszystkie problemy edukacyjne i wychowawcze rozwiążą się same. Wiele zależy od naszego podejścia i tego, w jaki sposób „poprowadzimy” nasze dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.