Podróżowanie kamperem – zalety i wady

Podróżowanie kamperem to szczyt letnich wycieczek i może być najlepszą częścią każdego urlopu. Ale czy są jakieś wady? Czy są rzeczy, o których trzeba wiedzieć, zanim wsiądzie się za kierownicę?

Prawda jest taka, że jazda kamperem to jak połączenie samochodu i domu. Rozmiar pojazdu sprawia, że jest on trudniejszy w prowadzeniu niż zwykły samochód, ale jeśli tylko nie spieszysz się z pokonywaniem zakrętów i innych pojazdów na drodze, prowadzenie kampera nie jest trudniejsze niż minivana czy nawet SUV-a.

Zalety podróżowania kamperem

Najlepszą rzeczą w podróżowaniu kamperem jest możliwość zabrania na przejażdżkę wszystkiego, czego potrzebujesz i pragniesz. Zamiast pakować się i przepakowywać, sprawdzać bagaż na lotnisku, próbować nie sprawdzać bagażu, bo nie chcesz dopłacić do biletu, czy kupować rzeczy po drodze, bo ich zapomniałeś, możesz po prostu spakować się i ruszyć w drogę. Cokolwiek potrzebujesz, zawsze jest na miejscu. Twoja baza domowa jest zawsze z Tobą, więc możesz naprawdę podróżować bez żadnych zmartwień.

Kolejną zaletą podróżowania kamperem jest to, że pozwala on naprawdę zobaczyć cały kraj. Nie ma nic lepszego niż bycie w drodze z bazą domową tuż obok, widząc różne nowe rzeczy w trakcie podróży. Miło jest też móc zatrzymać się w dowolnym miejscu i czasie – wystarczy zjechać na pobocze i zaparkować!

Osoby podróżujące kamperami poznają także swoich sąsiadów w drodze – nawet jeśli są nimi tylko przez dzień lub dwa. To ciekawy sposób poznawania ludzi. Rozmawiasz z nieznajomymi na kempingach przy ognisku lub na postojach w całym kraju. To jedna z tych rzeczy, które sprawiają, że podróżowanie kamperem jest wyjątkowe i zabawne!

Wady podróżowania kamperem

To prawda, że podróżowanie kamperem może być świetnym sposobem na zwiedzanie kraju i ucieczkę od codziennych stresów. Prawdą jest jednak również, że są też pewne minusy tego rozwiązania. Oto krótki przegląd:

-Podróże kamperem wymagają poświęcenia czasu i pieniędzy na utrzymanie pojazdu. Oznacza to wymianę oleju, regularne naprawy i konserwację silnika, opon itp. Trzeba też poświęcić czas na tankowanie paliwa i opróżnianie zbiorników z odpadami.

-Po drodze trzeba znaleźć miejsca na nocleg (w parkach dla kamperów lub innych miejscach), co może być trudne, jeśli nie zaplanuje się tego z wyprzedzeniem. Może to być również kosztowne, w zależności od tego, gdzie się jedzie i jak długo się tam stoi.

-Ogranicza Cię ilość miejsca w kamperze – oznacza to mniej miejsca do przechowywania niż większość ludzi chciałaby podczas podróży przez kraj z całym dobytkiem spakowanym w środku!

-Będziesz potrzebował jakiegoś rodzaju pracy lub dochodu podczas podróży, ponieważ nie będziesz miał dostępu do regularnej wypłaty, chyba że pracujesz zdalnie… a nawet wtedy może to nie być wystarczająca ilość pieniędzy, w zależności od tego, ile kosztują rzeczy w danym miejscu. Najlepszą rzeczą w kamperowym stylu życia jest możliwość swobodnego podróżowania – ale czasami ta wolność wiąże się z kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.