Zamarzające szyby w samochodzie. Jak sobie z tym poradzić? Jak dbać o auto zimą?

Zamarzające szyby to koszmar kierowców. Utrudniają widoczność i trzeba poświęcić kilka minut na oczyszczenie ich przed jazdą. Jest to szczególnie uciążliwe, kiedy gdzieś się spieszymy. Na szczęście istnieją sposoby, jak sobie z nimi radzić.

Sposoby na zamarzniętą szybę

Nie polegaj na wycieraczce przedniej szyby, aby poradzić sobie z zamarzającymi szybami. Wycieraczki usuną wodę, ale nie lód. Nie pomogą podczas siarczystych mrozów. Trudno jest widzieć przez oszronioną szybę, ale jeszcze trudniej jest prowadzić samochód, gdy ledwo co widać na jezdni. Co więc można zrobić?

  • Rozgrzej samochód przed wyjazdem

Zanim wskoczysz do samochodu i wyjedziesz na mróz, upewnij się, że dasz mu trochę czasu na rozgrzanie. Ciepły silnik pomoże utrzymać czyste szyby i ułatwi jazdę. Jeśli masz obawy przed uruchomieniem samochodu tylko po to, by usiąść w nim, gdy się rozgrzeje, pomiń ten krok i wejdź prosto do środka, gdzie jest ciepło.

  • Zastosuj odladzacz przed wyjściem na zewnątrz

Nie musisz kupować specjalnych środków chemicznych – jest wiele artykułów gospodarstwa domowego, które doskonale sprawdzą się w tej roli. Najczęstszym rozwiązaniem typu „zrób to sam” jest woda zmieszana z sodą oczyszczoną lub solą. Mieszanina ta działa poprzez obniżenie temperatury zamarzania, w której woda zamienia się w lód; gdy jest stosowana bezpośrednio na szkło (lub metal), zapobiega tworzeniu się lodu przy kontakcie.

Jak zadbać o auto zimą?

Niestety nie mamy wpływu na pogodę i opady, ale są pewne rzeczy, które można zrobić, aby przygotować się do jazdy zimą. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas jazdy w warunkach zimowych:

  • konserwuj swój pojazd: nie pozwól, aby Twój samochód stał bezczynnie podczas zimowych miesięcy bez sprawdzenia płynów i opon. Jeśli Twój samochód nie jest sprawny, nie będzie się dobrze zachowywał w złych warunkach pogodowych. Pamiętaj również o corocznej kontroli i wymianie piór wycieraczek.
  • spakuj materiały awaryjne: powinieneś zawsze mieć zestaw awaryjny w samochodzie przez cały czas, ale szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy sytuacje awaryjne są bardziej prawdopodobne ze względu na śliskie drogi i ograniczoną widoczność. Przedmioty takie jak koce lub dodatkowe skarpety pomogą Ci utrzymać ciepło, jeśli utkniesz w zimnej nocy lub jeśli będziesz musiał wrócić do domu z pracy pieszo, ponieważ transport publiczny nie kursuje z powodu złej pogody. Ponadto należy trzymać w samochodzie apteczkę i wiedzieć, jak jej używać. Jeśli zostaniesz ranny w wypadku, może być konieczne opatrzenie się przed przybyciem pomocy.
  • upewnij się, że opony są odpowiednie: opony mają większy wpływ na prowadzenie samochodu niż jakakolwiek inna jego część. Są one jedynym elementem łączącym Cię z drogą, dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać ich stan pod kątem zużycia (i w razie potrzeby kupić nowe). W zimę bezwzględnie należy stosować opony zimowe lub ewentualnie całoroczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.